Od nepaměti zdobí kmeny stromů tropických deštných pralesů i louky mírného pásma svou divokou a zároveň něžnou krásou. V květomluvě představují lásku, věrnost a ocenění ženského půvabu – svými nádherně zbarvenými květy jako by chtěly obměkčit srdce obdarované ženy. A navíc jsou neuvěřitelně skromné a nenáročné. Není tedy divu, že tyto rostliny z čeledi vstavačovitých nalezly mezi lidmi přízeň a popularitu. Pokud si plánujete do bytu pořídit orchidej nebo už jste ji dostali jako dárek, pojďme se společně podívat na to, co můžete udělat, aby se u vás rostlinka cítila jako doma. Pěstování orchideje není žádná věda, ale také to není triviální záležitost a je dobré si o této rostlince něco nastudovat.
S kým mám tu čest?
Abyste měli doma spokojeně kvetoucí a zdravou orchidej, nemusíte být nijak zvlášť zkušeným pěstitelem rostlin. Hlavní zásadou, kterou je třeba dodržet, je umění přizpůsobit byt přirozenému prostředí rostliny. K tomu je třeba v první řadě znát, o jaký druh orchideje se vlastně jedná. Většina orchidejí jsou tropické rostliny, mnoho druhů také roste v přírodě tzv. epitificky (na kmenech nebo větvích jiných stromů – jejich kořeny tedy nejsou zapuštěny v zemi, jak to u rostlin obvykle bývá). Tyto orchideje poznáme mimo jiné podle velkých silných zelených kořenů. Jakmile tedy budete vědět, kterou z mnoha orchidejí vlastně máte, bude péče o ni mnohem snazší.
Voda, půda, teplo a světlo…
…neboli čtyři nejdůležitější věci, které každá rostlina potřebuje pro svůj život. Včetně orchidejí. Informace o tom, že orchidej není třeba příliš zalévat, neboť je zvyklá i na poušť, je zčásti mylná. Orchidej sice v případě nouze vydrží bez vody opravdu dlouho, nicméně i pro ni je vláha nezbytná. Důležitý je ovšem způsob, jakým jí vláhu budeme dopřávat. Ideální je každodenní rosení (zejména u epitifických orchidejí). Ale pozor – voda se nesmí dostat na květy, rosí se pouze listy! Druhým užitečným způsobem je vodní lázeň – provádí se 1 – 2x týdně a spočívá v tom, že se květináč ponoří na nějakou dobu do vody. Názory na to, jak dlouhá má tato doba být, se dost různí. Někdo říká 20 minut, jiní doporučují až hodinu. Sama pro svou bílou orchidej volím rozmezí 30 – 45 minut, podle toho, jak to mně i rostlince vyhovuje. Extrémně důležité je ale nezapomenout květinu posléze z lázně vytáhnout! Trvale vlhké prostředí orchidejím nesvědčí, může totiž způsobovat uhnívání kořenů. Nepoužívejte na zavlažování orchidejí nikdy tvrdou vodu – rostlině velmi nesvědčí (sama jsem tuto chybu ze začátku dělala). V krajním případech může dojít až k uhynutí. Ideální pro všechny rostliny je voda dešťová – jako jediná je totiž pro ně přirozená.
Co se půdy týče, měli bychom používat speciální substrát určený pro orchideje. V květinářství nebo zahradnictví Vám jistě ochotně poradí. Rovněž hnojivo by mělo být speciální pro orchideje. Hnojí se dle návodu na konkrétním druhu hnojiva, v létě nejlépe jednou za 14 dní, v zimě stačí méně než 1x za měsíc. Důležité je ale hnojení prokládat vláhou bez hnojiva.
Poslední zásadní věcí pro šťastný život rostliny je sluneční světlo. Ačkoliv orchideje jsou převážně tropické rostliny, přímé sluneční světlo jim škodí – může jim totiž spálit listy. Nejlépe se tedy bude orchideji dařit na východně nebo západně orientovaném okně, kde ji bude ranní či podvečerní slunce příjemně hřát, ale ostré polední paprsky se jí vyhnou. V zimních měsících naopak je lepší umístit květinu dál od okna, protože v případě, že okno dostatečně netěsní, může orchideji ubližovat studený vzduch.
Doufám, že jsem Vám v tomto článku předala alespoň ty nejdůležitější zásady ohledně pěstování orchidejí v domácím prostředí a přeji Vám, ať Vám květy orchideje přinášejí jen samou radost!
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.