Všestranná pomocnice Arnica montana uleví zejména při bolestech

Arnica montana
Foto: Pixabay

Bylina Arnica montana má tak všestranné využití, že jí v tomto ohledu nemůže konkurovat snad žádná jiná. Tradičně se používá při léčbě následků různých poranění nebo ulevuje hlasivkám od chrapotu. Její sílu objevili již staří Řekové.

Kouzelná směs prospěšných látek v jedné bylině

Arnica montana, nebo také prha arnika, je bylina, která obsahuje tzv. seskviterpenické laktony. Jedná se o látky s protizánětlivým účinkem, které rostlinu chrání před býložravci, protože jí dodávají hořkou chuť. Další významnou látkou obsaženou v arnice jsou flavonoidy, které mají stejně jako laktony protizánětlivé účinky a navíc působí v lidském těle jako antioxidanty. Samotné rostlině pak pomáhají esenciální oleje v boji proti škůdcům a lidé je využívají jako antiseptika.

Směs prospěšných látek je u této byliny široce využitelná. Nejčastější použití je při bolesti po zranění, k ochraně cév a dále se využívá jako protizánětlivý prostředek. I proto je rostlina oblíbená jako homeopatikum.

Sport a fyzická aktivita

Arnica montana však netlumí jen nechtěně způsobenou bolest. Své využití našla hlavně u sportovců, kteří bylinku používají ke zmírnění bolesti svalů po tréninku, nebo po zápase. Stejně tak se dá využít po jakékoliv fyzické aktivitě. Nápomocná je pro turisty, ale i pro lidi s náročným povoláním.

Arnica montana
Foto: Pixabay

Po operaci sáhněte po arnice, snižuje riziko krvácení

Vzhledem k tomu, že arnika příznivě ovlivňuje cévy a snižuje riziko krvácení, stala se i oblíbeným homeopatickým prostředkem pro pacienty po nejrůznějších operacích. Doporučována je zejména po operaci krčních mandlí.

Arnica montana je v České republice chráněna

Vzhledem k tomu, že Arnica montana patří na našem území k ohroženým druhům, je její sběr zakázaný. Vyskytuje se zejména v horským oblastech, nejvíce na Šumavě a v Krkonoších, ale lze na ni narazit i v Brdech. Na Moravě roste sporadicky a výjimečně na ni můžete narazit v Jeseníkách nebo v Beskydech. Ochranná opatření omezující sběr rostliny platí téměř v celé Evropě, a proto je nutné vyrazit pro dovezenou arniku do lékárny, kde dostanete bylinku v různých formách od kapslí, přes tinktury, až po gely.

 

 

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru