Skákací mánie jménem jumping aneb zábava na trampolíně

jumping
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Napřed skákali jen sportovci, potom děti pro zábavu a nyní skáčou snad všichni. Trampolíny se objevují téměř v každém fitcentru a všude kolem nás visí letáky nebo billboardy lákající na „jumping“. Čím to je, že se skákání na trampolíně stalo tak populární?

Skákání na trampolíně – neustálý souboj s gravitací a plno pozitiv

Nejprve trochu fyziky. Skákání na trampolíně neboli jumping totiž není jen o zábavě. Při výskoku se celé lidské tělo, tedy i všechny buňky, potýkají s účinky gravitace. Při pohybu nahoru nejprve buňky nad gravitací vítězí, pak přijde krátký stav beztíže (jeho délka závisí na výšce skoku), když nakonec gravitace zvítězí a tělo posílá zpět k zemi. Pozitivní na tomto pohybuje je stimulace všech buněk při výskoku i dopadu. Skákáním jsou posilovány všechny svaly v těle, včetně těch, které se využívají minimálně. Zpevnění svalů zase posiluje kosti. Navíc střídavý pohyb nahoru a dolu podporuje krevní oběh a pomáhá spalovat tuky. Tím se reguluje krevní tlak, výše cholesterolu a tak dále. Není divu, že na trampolínách skáčou i kosmonauti, kteří se ochablí vracejí z vesmírné mise.

To ale není vše. Jumping má i další pozitiva. Při skákání na měkké trampolíně se tolik nezatěžují klouby jako třeba při aerobiku, proto v rámci tréninku skáčou i profesionální sportovci. Při skákání je také potřeba soustředění a mozek si tak pěkně procvičuje koordinaci a stabilitu, což se bude hodit ve stáří.

Detoxikace, hubnutí, kondice

Skákání podporuje činnosti lymfatického systému. Tento opakovaný pohyb zlepšuje tok lymfy, tím dochází k detoxikaci a podpoře imunitního systému. Díky výdeji energie při skákání na trampolíně dochází ke spalování kalorií a tím i ke zdravému hubnutí.

Jumping je sice náročný, ale uvidíte, že vás začne bavit. Postupem času si zlepšíte fyzickou kondici a určitě i psychickou. Skákat mohou všichni zdraví lidé – ženy, děti, muži, senioři.

Kam vyrazit na jumping

Trampolína má své výhody, protože je malá. Pořídíte-li si domů malou trampolínu pro jednoho člověka, můžete skákat střídavě doma i venku, prostě kde a kdy se vám bude chtít. Chcete-li vyrazit skákat mezi další nadšence nebo nadšenkyně, můžete zajít do fitcentra, kde si zaskáčete s lektorem, který vám předvede, jaké všechny pohyby můžete vyzkoušet. Tak hop na to!

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články