Poznáváme Slovinsko – Postojnské jeskyně

Většina turistů mířících k moři do Chorvatska projíždí Slovinskem. Tuto malou zemi cestovatelé často berou pouze jako transitní a o její krásy se nezajímají. Ve Slovinsku je však mnoho cílů, které stojí za návštěvu, ať už jsou to hory, města či krátké pobřeží, každý si přijde na své. Máte-li chuť a sílu, zastavte se při své cestě k moři právě v této zemi a udělejte si malý výlet.


Podzemní svět

Míříte-li do Istrie či Rijeky, pak budete projíždět kolem Postojnských jeskyní (slovinsky Postojnska jama). Tyto krasové útvary jsou světoznámou sítí jeskyní a velkolepých podzemních dómů. Síť 21 kilometrů podzemních chodeb vytvořila kdysi řeka s názvem Pivka. Slovinsko má sice více jak 7 tisíc jeskyní, ale Postojnské jsou unikátní svoji mohutností. Jeden z dómů je tak velký, že se v něm příležitostně konají koncerty, a proto dostal název Koncertní sál.

vstupenky

Vláčkem do tajemného podzemí

Část prohlídky absolvujete pohodlně po kolejích. Během cesty můžete obdivovat podzemní krajinu a uvidíte tzv. závěs. Vystoupíte po dvou kilometrech u útvaru Velká hora a poté půjdete asi hodinu pěšky. Uvidíte nádherné síně nazvané podle svého zabarvení – bílou, červenou a špagetovou, která je pojmenována podle útvarů, které ji zdobí. Dále vás čekají jeskyně Sloup, Diamant a Zimska Dvorana.

Prohlídky probíhají většinou v angličtině. Do sluchátek si však můžete zapnout audio průvodce v češtině. Vstupenky se pohybují mezi 30 a 45 eury a zakoupit je můžete i online.

Výbava do hlubin

Do Postojnských jeskyní nepotřebujete žádné extra vybavení. Vše je přizpůsobeno pro turisty a dokonce i pro zdravotně postižené. Myslete však na podzemní chlad a vybavte se teplejším oblečením. V jeskyních se po celý rok pohybuje teplota okolo 10 °C. Prohlídka trvá asi 90 minut.

Otevírací doba:
Květen, červen, září: 9 – 18 hod.
Červenec, srpen: 9 – 19 hod.
Září, říjen: prohlídky v 10, 12, 14 a 16 hod.
Zbytek roku: prohlídky v 10, 12 a 15 hod.

Úvodní foto: Boštjan Burger (Lander) at sl.wikipedia by CC-BY-SA-3.0 from Wikimedia Commons


Reklama pouze na mobilu a tabletu

Jak bude reklama vypadat?
-
Kupte si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup