Opalování má svá rizika. Jak je minimalizovat?

opalování
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Rizika spojená s dlouhým pobytem na slunci jsou většině lidí dostatečně známá. Přesto však  často podlehnou touze po bronzové pokožce a jednoduše to se sluněním přeženou.

Slunce jako dar

Slunné dny jsou zdrojem dobré nálady. Světlo podporuje pozitivní myšlení a zejména po zimě, kdy se dny prodlouží a světla je více, dodává energii. , který podporuje pevné kosti a pomáhá předcházet řadě nepříjemných nemocí. Ovšem proto, aby získalo naše tělo dostatek tohoto vitaminu, stačí strávit na slunci čtvrt hodiny denně. Delší pobyt na slunci je podle odborníků zbytečný a neospravedlní to ani touha pro krásném opálení.

Slunce jako zabiják

Díky Slunci vznikl na Zemi život. Odvrácené účinky ultrafialového záření však poznali miliony lidí na celém světě. Několika hodinové grilování na pláži si tělo, zejména pak pokožka, pamatuje celý život, protože UV záření proniká do buněk a poškozuje jejich DNA. Opálení je vlastně reakce na negativní účinek záření. Většina buněk se po čase opraví, proto bronzová pokožka nevydrží věčně. Zůstávají však i buňky, kterým se nepovede regenerovat a chybu kopírují do dceřiných buněk, což může v nejhorším případě vést ke vzniku rakoviny. Z toho vyplývá, že čím více času strávíte opalováním, tím více riskujete vznik nádorového onemocnění. Negativní účinky nadměrného opalování se samozřejmě neprojeví ihned, ale až v delším časovém horizontu. Dalším důležitým faktem je, že malé děti by se přímému slunečnímu svitu neměly vystavovat vůbec.

Čtěte také:  Překvapte svůj protějšek červeným spodním prádlem

Opalovací krémy

Částečnou ochranu před negativními účinky UV záření nabízejí opalovací krémy. Ochranný faktor by měl být minimálně na stupni 6, ale pro letní dny se doporučuje sáhnout spíše po faktoru 15 nebo 30. Krémy s vyšším faktorem se sice hůře roztírají, škodlivé paprsky se však od nanesené vrstvy odrážejí a díky tomu nedochází k poškození buněk. Krémy s nižším faktorem paprsky mění na teplo a ochrana není stoprocentně účinná.

Mějte na paměti, že krém na pokožce nevydrží dlouho. Nanášet by se měl každé dvě hodiny a po každém koupání nehledě na to, zda je krém tzv. voděodolný. Tento poněkud matoucí pojem znamená pouze to, že vás částečně chrání i ve vodě.

Fototypy pokožky

Dermatologové rozdělili typy pokožky na čtyři typy:

  • Fototyp 1 – světlá pleť, pihy, každé opalování znamená spálení. Pokud máte tento typ kůže, neopalujte se vůbec. Pobyt na slunci bez ochrany cca 5 minut.
  • Fototyp 2 – světlá kůže, světlé vlasy, při opalování vyskočí slabší pigmentace, kůže většinou nikdy nezhnědne, odborníci nedoporučují opalování. Pobyt na slunci bez ochrany max. 15 minut.
  • Fototyp 3 – světlá kůže, tmavší vlasy, málokdy se spálí. Odborníci doporučují při opalování pečlivě používat krémy. Pobyt na slunci bez ochrany max. 25 minut.
  • Fototyp 4 – tmavá kůže i vlasy – nikdy se nespálí. Vhodný typ pro opalování, ale nic se nemá přehánět. Pobyt na slunci bez ochrany max. 45 minut.

V České republice převažují fototypy 2 a 3. Fototyp 4 se v naší populaci vyskytuje vzácně.

Mýty o opalování

  • Já vždy zhnědnu, nikdy se nespálím, tak krém nepotřebuji – To je omyl, i hnědá pigmentace je znakem poškozených buněk.
  • Sluneční paprsky jsou zdravé, proto se sluním – To je částečně pravda, ale slunění není opalování. Bez krému buďte na slunci pouze po tu dobu, kterou dovoluje typ vaší pokožky (viz výše). Vitamin D se v našich končinách zachytává vcelku snadno a není k tomu potřeba „grilovačka“.
  • Voděodolný krém vydrží celý den – Nesmysl, chrání vás částečně ve vodě.
  • Opaluji se pouze v solárku, je to bezpečné – Nesmysl, každý (i rovnoměrný hnědý) projev pigmentace na kůži je znakem poškozených buněk.

Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru