Na bolest zkuste řimbabu obecnou

řimbaba
Foto: Wikimedia

Trápí vás bolest hlavy a nechcete neustále užívat syntetické léky? Zkuste řimbabu obecnou. Už naše babičky věděly, že tato rostlina pomáhá léčit bolesti hlavy a také menstruační bolesti. Dále uvolňuje křeče a působí proti horečce.

Kopretina řimbaba je často pěstována na skalkách a snadno se může zaměnit s kopretinou bílou nebo vratičem obecným. Abyste ji nezaměnili za jinou podobnou rostliny, tak si k ní přivoňte. Řimbaba je silně aromatická a i její chuť je výrazná a silná. K užití se sbírá kvetoucí nať a listy. Nať je nejlepší nasbírat a nasušit počátkem května, ale listy se užívají syrové a mohou se sbírat po celé období růstu rostliny. S pojídáním listů to ale nepřehánějte, protože mohou způsobit nepříjemné vřídky v ústech. Užívejte za den maximálně jeden list. Z usušené natě je vhodné si dělat čaj, kterého se může po částech vypít až půl litru denně. Řimbabu lze také koupit jako tinkturu, která se dá užívat po kapkách nebo přikládat jako obklad na bolestivá místa, např. při zánětu ucha. Jako obklad můžete použít i silný nálev.

řimbaba obecná
Foto: Pixabay

Řimbabu můžete užívat nejen na bolesti, ale i proti střevním parazitům nebo při zánětu tlustého střeva či kolice. V šestinedělí pomáhá s regenerací dělohy, ale pozor, kopretinu neužívejte v těhotenství. Také ji neužívejte, pokud berete léky na ředění krve.

Pěstování řimbaby je jednoduché a v přírodě se dá najít i u nás v teplejších oblastech. Ideální je si květinu koupit jako sazenici a poté ji zasadit na místo chráněné proti větru kam jde často světlo. Řimbaba je trvalka a pokud ji vhodně vysadíte, pokvete vám každý rok.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články