Jednorázové plenky jsou oproti látkovým stále oblíbenější

Jednorázové plenky jsou nejen mezi maminkami velmi častým tématem k diskuzi. Zatímco jedna polovina je jednoznačně pro jejich používání, druhá polovina je zásadně proti němu. I přesto, že jsou jednorázové plenky někým doporučované, jiným zase zatracované, mají oproti těm látkovým stále jasně navrch.


Proč je tolik lidí proti jednorázovým plenám?

Najde se nespočet lidí, kteří jednorázové plenky odsuzují a považují je za zbytečnost. Podle nich jsou přítěží pro životní prostředí a své tvrzení se snaží podložit propočtem, že jedno jediné dítě spotřebuje za život až tunu takových plen, jejichž doba rozkladu je údajně cca 250 let.  Právě vysoká spotřeba a hodně dlouhá doba rozkladu je nejčastějším důvodem, proč jsou jednorázové dětské pleny mnoha lidmi zatracovány a ti, kteří je u svých dětí používají, zase osočováni, že zatěžují přírodu a nechovají se ekologicky.

Jednorázové plenky a jejich výhody

Bezesporu největší výhodou jednorázových plenek je pohodlnost při jejich používání – máme teď na mysli pohodlnost rodičů. Zatímco jednorázovou plenku po jejím použití jednoduše zlikvidujete do koše, látkovou plenu je potřeba vyprat/vyvařit, usušit a případně i vyžehlit. To dá daleko více práce a rodičům se do toho jednoduše nechce – je to podle nich zbytečně zdlouhavé. Natáhnout dítěti lidově nazývanou jednorázovku a po jejím použití ji sbalit a vyhodit je zkrátka jednoduší a komfortnější.

Jak se to má s cenou?

Cena za jednorázové plenky je různá – méně známé značky či plenky v akci začínají na částkách okolo 150-200 Kč, známé značky jako Pampers či Huggies jsou pak logicky dražší. V porovnání s látkovými plenami se možná na první pohled zdá, že ty jednorázové vyjdou levněji. Pravda je ale taková, že zatímco počáteční investice do látkových plen je cca 10 000 – 14 000 Kč, za jednorázové plenky rodiče během období, kdy je dítě potřebuje, utratí v průměru až 20 000 Kč. U vícečetných rodin lze pak látkové pleny používat i na další sourozence, takže se úspora financí ještě zvětší, zatímco u jednorázových plen musíte každému dítku kupovat nové a to značně leze do peněz.

Na druhou stranu zde ale lze zmínit náklady spojené s praním látkových plen, což rodiče stojí nejen investice do pracího prášku, ale i nutnost uhradit výdaje za pračku.






Jak bude reklama vypadat?
-
Kupte si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup