Jak má vypadat moderní městský mobiliář

stojan na kola
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Stejně tak jako se mění tvář měst, mění se i podoba mobiliářů, které patří k neodmyslitelné součásti velkých zástaveb či míst s větší koncentrací lidí. Jeho základním vybavením jsou zpravidla lavičky, odpadkové koše, stojany na kola či pítka v parku. Jeho výbava záleží na konkrétním umístění. Jiná je potřeba na autobusové zastávce, jiná v parku. Jak by měl vypadat moderní městský mobiliář hodný 21. století?

Hudba budoucnosti?

Městský mobiliář primárně slouží obyvatelům města, ale současně může podporovat turistický ruch. Vhodně zvolené lavičky, stojany na kola či odpadkové koše by měly být samozřejmostí. Jenže lidé dnes mají více potřeb než v minulosti. Snad každý u sebe nosí mobilní telefon, někdo také tablet nebo notebook.

Představte si mobiliář v parku se zásuvkami na 230 V, autozásuvkou na 12 V, USB porty a držáky na mobil či tablet. Pro cyklisty by sloužil kompresor a na digitálním panelu by se zobrazovaly rozličné informace, například předpověď počasí či varovná upozornění od integrovaného záchranného systému. Veškerá energie pro takový mobiliář by byla získávána pomocí solárních panelů na jeho střeše. Že je tohle hudba budoucnosti? Kdepak. Mobiliář, který slouží jako solární multifunkční dobíjecí stanice, je realitou, jeden takový mají například v obci Horní Bečva v Moravskoslezských Beskydech. Výrobcem zařízení je česká firma Ledeos.

Moderní městský mobiliář je možné konfigurovat na přání a lze jej dále vybavit:

  • technologií Wi-Fi,
  • kamerou,
  • uzamykatelnými boxy na dobíjená zařízení.


Světlo vždy, když je potřeba

Součástí moderního veřejného prostoru může být také solární veřejné LED osvětlení. Jaké jsou jeho výhody a proč tuto technologii využít? Především jde o ekologické zařízení zcela nezávislé na zdroji síťového napětí. Hodí se tak především na místa, kde je problém s připojením k síti. Výhodou takového řešení je automatické spouštění pouze v době, kdy je třeba. K tomu slouží takzvané soumrakové čidlo, jenž spíná pouze za šera nebo ve tmě. Dalším pomocníkem je pohybové čidlo, které řídí zapínání a vypínání solární lampy vždy, když je třeba.

Solární veřejné osvětlení:

  • je téměř bezúdržbové,
  • funguje za jakéhokoliv počasí,
  • lze jej jednoduše programovat dle potřeby.

Moderní bezdrátový rozhlas

Koncept městského mobiliáře lze rozšířit také o bezdrátový obecní rozhlas, a to pro případy, kdy textové informace nemusí stačit. V podstatě jde o novou generaci veřejného rozhlasu a systému varování obyvatel. Bezdrátový rozhlas je moderní způsob informování obyvatel o dění v obci. Jedná se o spolehlivý, technicky a cenově nenáročný produkt.

Město je dynamickým prostředím procházejícím neustálou změnou. Stará zákoutí s obyčejnými lavičkami již nesplňují požadavky moderní společnosti. Velká budoucnost začíná u malých věcí a jednou z nich právě může být mobiliář hodný roku 2021.


Další články