Helena Mayerová. Hajlující Židovka a výborná šermířka

Helene Mayerová hajluje na OH 1936
Helene Mayerová hajluje na OH 1936. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Helena Mayerová, výtečná sportovkyně, která se jako Židovka narodila do špatné doby. Světlo světa spatřila v roce 1910 v Offenbachu. Jako dítě se neměla špatně, její otec byl lékař a rodina ji všestranně podporovala. Začínala s baletem, ale už před desátým rokem života se dostala k šermování. Šlo jí to moc dobře a už jako patnáctiletá vybojovala titul mistryně Německa v šermu fleretem. Tehdy začala její hvězda strmě stoupat.

Talentovaná Helene na olympiádách

Když v roce 1928 přivezla z olympijských her v Amsterdamu zlato, stala se miláčkem národa. Získávala ocenění za oceněním, přijal ji i prezident Hindenburg. O čtyři roky později vstupovala na hry v Los Angeles jako favoritka, jenže osud jí dopřál jen páté místo. Helena se totiž chvíli před finálovým kláním dozvěděla o smrti svého snoubence a souboje jen těžko zvládala. Do Německa se po hrách nevrátila, děsil ji nástup nacismu a usadila se v Oaklandu, kde vyučovala šerm a němčinu.

Jenže pak přišel rok 1936 a další olympiáda. Tentokrát v Berlíně, kde chtěl Hitler předvést to nejlepší z německého národa. USA však chtěly hry bojkotovat, pokud Němci nenasadí mezi sportovce alespoň jednoho člověka židovského původu. Všichni Němci chtěli Helene, ale jí pozvánka nepřicházela, protože chtěla zpět říšské občanství, které jí bylo odebráno. Nakonec ve strachu o matku a sourozence, kteří stále pobývali v Německou, souhlasila a na hry odjela.

Čtěte také:  Kateřina Medicejská. Vládkyně renesanční módy

Jak klání dopadlo? Helene se kvalifikovala do finále, ale v souboji s maďarskou šermířkou Ilonou Schacherer-Elekovou neuspěla a obsadila druhé místo. Pro Němce i Helenu to bylo zklamání. To hlavní se ale odehrálo na stupních vítězů.

Druhé místo a pozdrav vůdci

Helena Mayerová se nikdy jako Židovka necítila. Sama se prezentovala jako katolička a hlavně Němka, avšak norimberské zákony hovořily v její neprospěch, neboť Židy určovaly na základě dědičných principů. Helene ve chvíli, kdy měla publikum na stupních vítězů pozdravit, zvedla pravici. Ještě téhož odpoledne si potřásla rukou s Hitlerem. Nejspíše šlo o zoufalý pokus, jak získat říšské občanství. Toho ale nikdy nedosáhla.

Po hrách v Berlíně se vrátila zpět za oceán. Ještě v roce 1937 reprezentovala Německo na mistrovství světa v Paříži, kde zvítězila. Poté sbírala úspěchy v barvách USA. Bohužel ne dlouho. V roce 1953 podlehla rakovině. Bylo jí pouhých 43 let.

Galerie:

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru