Gramofon – vynález z 19. století, která má co nabídnout i dnes

gramofon
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Máte doma starou sbírku vinylových desek, kterou byste si chtěli přehrát, ale nemáte na čem? Uvažujete o koupi gramofonu, ale nevyznáte se v jednotlivých technických parametrech?

K čemu slouží předzesilovač?

V první řadě byste měli zkontrolovat, jestli gramofon, který chcete pořídit, obsahuje předzesilovač. Signál, který poskytuje přenoska, je totiž příliš slabý a musí být před vstupem do zesilovače ještě zesílen. Některé gramofony mají předzesilovač již integrovaný, jiné, zpravidla ty dražší, jej nemají a musíte jej dokoupit. Výsledkem ale bude o to lepší zvuk.

Automatika nebo manuál?

Jak můžete vidět na stránkách htpshop.cz, předního prodejce hifi elektroniky, gramofony se od sebe liší i spouštěním. Můžeme sehnat gramofon s ručním, automatickým nebo poloautomatickým spouštěním. Zatímco u automatického stačí stisknout tlačítko a přenoska sama dosedne na desku, u manuálního musíte vše dělat ručně. Při poloautomatickém spouštění se přenoska spouští ručně, ale sama se zvedne na konci.

Pohon gramofonu

Rozdíl mezi gramofony může být i v pohonu, k dispozici jsou modely poháněné řemínkem i modely, kde je otočný talíř poháněn přímo motorkem. Modely s řemenovým převodem bývají obvykle levnější, jelikož se řemínek rychle opotřebovává a po čase jej budete muset vyměnit za nový. Přímý pohon motorkem je dražší, zato však spolehlivější. Otáčky jsou absolutně přesné a zvuk dokonalý.

Vyberte si ten správný typ

Jak vidíte, výběr vhodného gramofonu není nic jednoduchého. Pokud však navštívíte adresu htpshop.cz, najdete zde nejen množství gramofonů pro nenáročné posluchače, kteří si chtějí jen občas poslechnout starou desku, ale i přístroje pro skutečné hudební fajnšmekry s absolutním sluchem, kteří neváhají do svého hobby investovat i vyšší částky.


Další články